Čas na stromeček

Jak stavba našeho domu pokračuje, zaobírám se víc i plánováním zahrady. A protože rok se s rokem sešel a opět je tu čas přemýšlet nad vánočním jehličnanem, potěšila mě novinka našeho on-line prodejce vánočních stromků: možnost zakoupit stromeček v květináči a po vánočním „odsloužení“ jej zasadit na zahradu. Spojení příjemného s užitečným – a za jednu cenu. Navíc ekologicky.

O příběhu našich vánočních stromků jsem vám psala už loni. Pokud jste četli, víte, že jsme kvůli ratolestem i vzpomínkám na vlastní dětství vyměnili umělý vánoční strom za „živé“ jehličnany, objednávané přes internet. Super kvalita, na fotce vidíme konkrétní stromek (hezky rozkošatělý a ne svázaný v balíčku, ze kterého nejde poznat hustota větví), nakupujeme bez front a hlavně: vybraný kus nám dovezou až domů.

vanoce-300x250.png

Protože jsme s touhle službou opravdu spokojení (a podle referencí na Heurece nejen my), objednáváme letos zase. Hlodala mě jen otázka, zda nezkusit stromek v květináči, který bychom po Vánocích vysadili k domu. Jenže, mají stromky na tohle dostatečný bal, který by byl skutečnou „přidanou hodnotou“? Protože v době, kdy jsem tohle řešila, běžely pouze předobjednávky (on-line prodej byl zahájen až 25. 11.) a na webu nebyly ke stromkům v květináčích dostatečné informace, napsala jsem upřesňující dotaz přímo prodejci – do druhého dne jsem měla odpověď:

Idea těchto stromků je taková, že je po svátcích dáte ven a vydrží vám na dalších pár let. Případně jak říkáte jej můžete vysadit – kořenový bal na to mají a při dodržení správného postupu by neměl být s přežitím žádný problém.

Přečtěte si pokyny

Pokud vás stromky v květináči zaujaly jako mě, přečtěte si raději doplněné pokyny k přenosu stromků z chladu do tepla a zpět. Třeba právě tady u jedličky. Já jsem se díky nim rozhodla stromek v květináči letos nepořídit. Proč? Stále totiž bydlíme v paneláku a než bude náš dům postavený, nemáme možnost v omezeném bytovém prostoru nechat si stromeček „zvykat“ na oteplení a pak jej před cestou ven zase „navykat“ na ochlazení. Není na to u nás zkrátka místo. Navíc děti (ale i my dospělí) jsme zvyklí těšit se z něj hodně dlouho a stromeček sklízet až po Třech králích. A to, bohužel, pravděpodobnost jeho přežití venku, velmi snižuje.

Na svůj stromek v květináči (a posléze na zahradě před domem) si tak budu muset ještě počkat. Ale což, už teď se těším na ten klasický, „živý“, ve stojánku. Když jsme jej v loňských letech odstrojený vyhazovali z okna (a pak odtáhli na určené místo ke kontejnerům), náš malý syn vždycky s radostí říkal: „Stromeček odletěl! Už se těším, až přiletí zase!“

Přeji všem hezkou předsváteční atmosféru.

Sdílet: