Designové styly – věděli jste, že je jich jako dříví v lese?

Vintage, retro, selský či rustikální, koloniální, glamour, etno… a mnohé další. Jejich variace a konečné realizace mě nepřestávají udivovat. Někdy stačí detail, myšlenka, která celou vizi protne jako světelný paprsek a z šedého, nápad postrádajícího návrhu se zrodí takřka geniální dílo posouvající styl, v němž bylo vytvořeno, na novou úroveň.

Hranice designových stylů přitom nejsou pevně stanoveny. Někdy se výrazně odlišují i dva, které by za jiných okolností bylo možné zařadit pod jednotnou stylovou hlavičku. Mísení designových stylů je přitom přirozené a často teprve po překonání pevných hranic a kroku z konformity vznikají díla nejzajímavější – designy s přesahem.

Hlavní designové styly interiérů

Nebo také ty, se kterými se nejčastěji setkáváme…

Vintage

Oblíbený styl nejen v zařizování interiérů, ale také odívání. Vintage styl si můžete představit jako takový protiklad minimalismu. Jeho základem jsou kvalitní kousky, které poznamenal zub času (nebo se tak alespoň tváří). Vintage přitom není retro. Vintage může působit (resp. často působí) tak trochu jako neuspořádná směs materiálů a předmětů – od drobností až po větší kusy nábytku. Převládají krémové a hnědé barvy.

Zařizujete-li ve stylu vintage, pozor na přeplácanost. Mezi vkusným, na pohled „plným“ interiérem s přátelskou atmosférou a skladištěm starých nepotřebných věcí je jen tenká linie.

Vintage styl – zdroj obrázku: https://www.homeincube.cz/

Retro

Styl á la květinové děti a pop art kultura, která se vrací zpět ve staro-novém provedení. Do interiérů v retro stylu patří syté a pestré barvy aplikovatelné všude, kde to jen jde: na stěnách, textiliích i nábytku. Nejčastěji v podobě květinových a geometrických motivů. Retro je stylem návratu do historického období 60. – 80. let 20. století se vším, co k nim patřilo. O tom, že se jedná o populární styl svědčí poměrně široká nabídka zařizovacích předmětů (vč. elektrospotřebičů) v tomto ladění.

Zařizujete-li v retro stylu, vybírejte barvy tak, aby vás brzy neomrzely.

Retro styl – zdroj obrázku: http://bestdesignideas.com/

Selský

V našich krajích se mu často říká rustikální a někdy za něj bývá mylně zaměňován styl koloniální (který je přitom úplně jiný). Selský styl si nejlépe představíte jako způsob vybavení Ladových domků a roubenek. Dal by se označit za takovou esenci českých tradic a dávné mentality (a rozhodně tím nemyslím mentality ovlivněné érou komunismu).

Takže, jak si selský – rustikální styl představit? Kachlová kamna, pícka, starý dubový stůl, hodně dřeva, bílé, krémové, zelenkavé barvy. Příjemná atmosféra dávných časů, kdy babička s dědečkem jedli kaši a za kamny se spávalo ve vyhřátých peřinách. V modernější podobě to spaní za pecí neberte doslovně.

Až budete na police rovnat plecháčky (plechové hrnky s větší či menší patinou času), dejte pozor, ať nesklouznete ke kýči.

Selský styl – zdroj obrázku: https://www.drevoastavby.cz/

Provence

Aneb levandule kam se podíváš. Styl inspirovaný Francií (konkrétně částí Provence) je jako lehký závan letního vzduchu. Dominují bílé a krémové barvy spolu s dřevěným nábytkem venkovského stylu. Interiéry v provence stylu působí velmi světle, svěže, romanticky a příjemně.

Při zařizování v provence stylu pozor na dva extrémy: 1) abyste nesklouzli k „pokojíku pro panenky“ a 2) Provence styl chce pravé dřevo (nebo alespoň jeho zdařilou napodobeninu), takže zapomeňte na lesklý lamino nábytek.

Provence styl – zdroj obrázku: http://www.cgarchitect.com/

Přímořský

Cítíte ten lehký závan mořského vzduchu? Ještě honem najít plavky, zabořit nohy do písku a vrhnout se do vln. A po slunění na pláži se zase vrátit domů, do sluncem prozářeného interiéru v bílých barvách s decentními mořskými motivy. Přímořský styl je takovým zhmotněním plážové atmosféry. Sluší mu otevřené světlé prostory, jednoduchý nábytek ve světlých barvách a dekorace s převládající modrou, červenou, olivovou a světlou hnědou. Nezapomeňte ani na pořádné lano a bretaňské pruhy.

Přímořskému stylu nesluší plast ani napodobeniny. Dřevo je dřevo a kámen je kámen.

Přímořský styl – zdroj obrázku: https://www.tadyjemoje.cz/

Koloniální  

Základem jsou kvalitní materiály a exotické dřeviny. Koloniální styl je odrazem způsobu zařizování interiérů anglickými a francouzskými kolonizátory postupně pronikajícími na neprobádaná území Indie, Afriky a jihovýchodní Asie od konce 15. do začátku 20. století. Časově se jedná o dlouhý úsek mezi objevem Ameriky a viktoriánskou Anglií. Kolonizátoři si ze svých cest přiváželi nábytek a zařizovací předměty vyrobené z místních zdrojů, čímž docházelo k přirozenému mísení stylů.

Pro interiéry v koloniálním stylu sáhněte po tmavém nábytku z tvrdých dřevin, které doplňte přírodní kůží, ručně tkanými koberci, kovem a kamenem. Výsledkem by měl být luxusně působící interiér.

Koloniální styl – zdroj obrázku: https://www.westwing.cz/

Příměstská moderna

V současnosti zřejmě nejrozšířenější designový styl českých interiérů. Příměstská moderna je stylem katalogových nábytkových sestav z moderních materiálů. Nezastupitelné místo zde má plast, kov, sklo a materiály imitující jiné. Ve stylu je patrná snaha o minimalismus, který je ovšem zútulněný různobarevnými dekoracemi.

Interiéry ve stylu příměstské moderny zařídíte bez toho, aby peněženka krvácela. Použité materiály se většinou dobře udržují a nad nábytkovými sestavami nemusíte ani moc přemýšlet. Pokud ale toužíte po oslňující výjimečnosti, ať už to pro vás znamená cokoliv, tento styl asi nebude ten pravý.

Příměstský styl – zdroj obrázku: https://www.nabytek-helcel.cz/

A tak dále, a tak dále…

Jak jsem naznačila v úvodu, zajímavých designových stylů je mnohem více. Co třeba takový glamour, městská klasika, ultra moderní, minimalistický a další.

Designování interiérů je jako malba na prázdné plátno. Je jen na vás, zda vznikne mistrovské dílo, replika, příjemný kousek nebo nevyvedený pokus. Tak ať se nám všem dobře bydlí!

 

Pozn.: Při psaní jsem kromě vlastních zkušeností čerpala také z pěkné knihy Škola interiérového designu od paní Jany Hradecké a kolektivu.

Sdílet: