Domy s okenicemi, co mají duši

Učarovaly mi před deseti lety při návštěvě Francie. Nejspíš jsem se do nich zamilovala v Tours, hlavním městě departementu Indre-et-Loire. Při procházkách k rameni Loiry jsem se nemohla vynadívat na malebné domky, laskavě hledící do svých předzahrádek okny rámovanými dřevem a okenicemi. Připadalo mi, jako by jim ty krásné dřevěné okenice dávaly duši.

Chodila jsem, obdivovala jsem je a fotila. Schraňovala jsem si inspiraci na později. Věděla jsem, že jednou budu chtít mít dům právě s okenicemi… Jak šel čas, na okenice jsem nezapomněla. Naopak. Myslela jsem na ně poměrně často. Domky v Tours totiž měly ještě jednu zvláštnost.

 

I když byly různě velké, schované za různými ploty, s různě barevnou střechou, samostatně stojící nebo řadovky – dřevěné okenice všem dávaly společný jednotící prvek, tolik důležitý pro každou „pěknou“ ulici. Tyhle vlídně vyhlížející domky navíc nepotřebovaly k tomu, aby se odlišily od sousedních, žádné křiklavě barevné fasády. Nátěry okenic v odstínech hnědé, krémové a červené zvládly tuto úlohu samy a s grácií. A jako bonus dodaly svým nositelům nezaměnitelný šarm s kapkou tajuplnosti.

A jak to dopadlo s „našimi“ okenicemi?

Do naší obce by se příliš nehodily a do návrhu domu se tím pádem už ani nevešly. A asi je to dobře, chtěli jsme být sice „originální“, ale zároveň jsme z podoby ulice nechtěli výrazněji vyčnívat. Navíc, CHKO by nám je stejně nepovolilo. Budeme mít tedy dům bez okenic, i když… na jednu stranu mě to stále trošičku mrzí.

Okenicová inspirace

Tam, kde není přísná regulace vnější podoby domu nebo tam, kde to místo umožňuje, jsou okenice moderním designovým prvkem zažívajícím comeback z hluboké minulosti. Dům může mít okenice dvojího typu:

  • vnější a
  • vnitřní.

Ty vnější mohou být posuvné (v rámu), skládané nebo prkenné (v rustikálním vzhledu). Podívejte se, jak s nimi domy ožijí:

 

A tady je inspirace ve starším looku. Které okenice se vám více líbí?

 

Vnitřní okenice jsou spíše designovým než praktickým prvkem. Pokud se pro ně rozhodnete, jejich pořízení je vhodné zkombinovat s vnějším stíněním. Proč? Protože jakmile teplo dovnitř domu pronikne, místnost se začne ohřívat. Výhodnější je proto odrážet sluneční paprsky před tím, než projdou sklem.

Sdílet: