Galerie v domě – výhody, nevýhody, jak ji nejlépe využít?

Galerie nemusí mít nic společného s obrazy. Nazývá se tak i ochoz uvnitř domu spojující místnosti v patře. Taková galerie bývá alespoň z části otevřená, což obyvatelům domu umožňuje pohled z ptačí perspektivy do přízemní části. Díky tomuto řešení obytných prostor je galerie funkčním a více než zajímavým architektonickým prvkem.

Propojit místnosti v patře galerií bylo jedno z mých dlouhodobých přání. Při studiu a rozmýšlení, jaká podoba galerie a jaké umístění by v našem případě bylo to nejlepší, jsme si ujasnili několik faktů (vycházejících z různých realizací a dalších informací na internetu). Tady je krátké shrnutí.

Jaké mohou galerie v domě být?

  • otevřené po celé své délce – toto řešení maximalizuje osvětlení interiéru přirozeným světlem;
  • spojující místnosti v patře – takové galerie spojují estetičnost s praktičností;
  • měnící se v místnost – atypická galerie, která neslouží jako spojovací chodba, ale stává se otevřenou místností se zábradlím. Může sloužit jako prostorná čítárna, otevřený pracovní kout anebo třeba jako ložnice (i když umístění spací místnosti do otevřeného prostoru nemusí vyhovovat všem, vhodné je spíše pro bezdětné páry);
  • falešné – není ani chodbou, ani místností, spíše jen malou otevřenou „kukaní“ sloužící třeba jen ke čtení nebo lenošení.

Výhody a nevýhody galerie v domě

Výhodou je jednoznačně otevřený a prosvětlený prostor (zejména je-li galerie umístěna poblíž většího okna nebo dokonce prosklené stěny). Může plnit funkci malé zašívárny a pozorovatelny v jednom. Udělat z ní můžete perfektní čítárnu nebo místo na „kafíčkování“, máte-li někde poblíž kuchyňské zázemí.

Nevýhodou je volný nevyužitý prostor, který zhruba zabírá rozlohu jedné místnosti. Na druhou stranu, nemáte-li početnou rodinu a dokážete-li se prostorově uskrovnit, pěknou galerii můžete mít i na nějakých 100 m2 zastavěného plochy. Nezanedbatelnou otázkou je také vytápění „prázdného“ prostoru.

Galerie v podání Jauregui Architecture Interiors Construction (http://www.jaureguiarchitect.com/)

Tip:

  1. Zdaleka nejlepšího prostorového efektu dosáhnete, přivedete-li do otevřené galerie boční světlo. Jak si to představit? Třeba jako chodbu otevřenou z jedné strany po části své šířky, do které proudí světlo z minimálně dvou oken rozmístěných vůči sobě v úhlu 90°. Samozřejmě, čím více oken, tím pro účely prosvětlení lépe.
  2. Efektně (a nám přijde že i pocitově lépe) působí, pokud galerie na obou koncích někam ústí a něco spojuje. V budoucnu se vyhnete tomu, že by prostor galerie nebyl vůbec využíván (protože roky přicházejí, člověku se nechce chodit nahoru dolů po schodech jen kvůli tomu, aby si nahoře sedl do křesla a četl si – pokud stejnou činnost může vykonávat jinde).
  3. Nepovažujte galerii jen za otevřenou chodbu – vytvořte si v ní pohodlný kout, odkud budete mít pěkný výhled a zároveň budete pocitově „chráněni“ tím, že budete v rohu místnosti.
  4. Stavíte-li ve svahu, zamyslete se, zda nespojit galerii v patře s východem na terasu ve svahu.
  5. Při projektování elektrických rozvodů nezapomeňte na správné osvětlení.

 

Galerii není třeba brát jen jako výstřelek boháčů a příslušenství honosných sídel. Galerii obsahují i některé typové projekty a naplánovat ji můžete i do menšího domu. Inspiraci pro menší užitné plochy naleznete třeba v tomto článku.

Názory na galerii v domě si můžete přečíst v této diskusi.

A jakou galerii bychom jednou měli mít my? Členitou, prosvětlenou přirozeným světlem ze 3 úhlů, s čtenářským koutem a velkou knihovnou. Přímo na galerii by mělo vést točité schodiště vedoucí z obývacího pokoje (celkově máme schodiště projektované jako výrazný designový prvek místnosti, který je součástí obývacího pokoje). A protože stavíme ve svahu, pokud nám to finance někdy dovolí, mohli bychom jeden prosklený východ z galerie proměnit na vstup na menší terasu v kopci (přesně podle bodu 4 výše). Ale to je hudba opravdu daleké budoucnosti…

A co vy, máte ještě nějaký tip, na co při návrhu galerie v domě nezapomenout?

 

Sdílet: