4 důvody proč si (ne)pořídit hydromasážní vanu

Ještě jsme ani nekopli a toto téma přišlo na přetřes i u nás. Za úvahou, zda pořídit o několik desítek tisíc levnější hydromasážní vanu místo venkovní vířivky, stála snaha ušetřit spolu s jistou mírou pohodlnosti: trysky by byly doma pod střechou, za vířivou koupelí bychom v chladných dnech nemuseli ven a nepotřebovali bychom ani koupelnový odvlhčovač, který by ulevil zdivu za předpokladu, že bychom se rozhodli umístit vířivku dovnitř.

O našich (veskrze pozitivních) zkušenostech s venkovní vířivkou jsem psala již v příspěvku Venkovní vířivka: naše zkušenosti s pořízením a užíváním. Naopak jsem v internetových diskusích četla nepříliš pochvalné ohlasy na hydromasážní vany, vč. jejich přirovnání k vířivkám. Vířivky v nich – nejčastěji právě díky odvození od vany s tryskami, byly považovány za tak trochu „nečisté“ (s čímž tedy nemohu souhlasit).

Pustila jsem se tedy do zkoumání a porovnávání, jak to s těmi hydromasážními vanami je a proč v podání řady diskutujících na sociálních sítích vrhají špatné světlo na vířivky. Tady jsou výsledky mé detektivní činnosti.

Co je hydromasážní vana?

Je to klasická vana doplněná o hydromasážní systém v podobě vodních trysek, případně vodopádu a chromoterapie (tedy barevných světel). Hydromasážní vana je určená k umístění do koupelny, nikoliv na venkovní terasu. Na její instalaci musíte být stavebně připraveni – v závislosti na tvaru vany je nutné vyřešit odpovídající vedení vodoinstalace, napojení k přívodu elektrické energie a odpadu. Otázka, zda pořídit hydromasážní vanu, bývá proto často spojena s rekonstrukcí nebo zařízením nové koupelny.

Hydromasážní vana – zdroj obrázku: https://www.czkoupelna.cz/

4 hlavní rozdíly, v čem je hydromasážní vana jiná než vířivka

  • Hydromasážní vana funguje jako každá běžná vana – voda se do ní před koupelí napustí a po koupeli zase vypustí. Ve vířivce je voda napuštěná po celý rok, jako v bazénu.
  • Hydromasážní vana nedisponuje filtračním systémem. Tzn., pokud se v napuštěné vaně objeví nečistoty, musí se buď z vody ručně vytáhnout nebo celou vanu vypustit a napustit znovu. Vířivka má zabudovaný výkonný filtrační mechanismus, který nečistoty (pakliže se do vody dostanou), natáhne do filtru. Ten po nějaké době vyčistíte a vložíte zpět – vodu při jeho čištění není třeba vypouštět a napouštět.
  • Do hydromasážní vany pouštíte teplou vodu. Některé modely umožňují ohřev chládnoucí vody v průběhu koupele. Do vířivky se napustí studená voda, kterou mechanismus vířivky ohřeje na vámi požadovanou teplotu a následně tuto teplotu udržuje. Tzn., že při teplotním poklesu se voda automaticky dohřeje.
  • Údržba. Ta se odvíjí od faktu, že hydromasážní vana je blízká klasické vaně, zatímco vířivka je blízká bazénu.

Rozdílů mezi hydromasážní vanou a vířivkou je samozřejmě mnohem více (namátkou: velikost, umístění: interiér/exteriér, kvalita hydromasáže, pohodlí, spotřeba elektrické energie, cena…), nicméně právě výše zmíněné 4 jsou pro spokojenost zásadní.

Kde je zakopán pes

Představte si trysky hydromasážní vany (to jsou ty malé otvory ve dnu a po bocích vany) jako malé vázičky s vodou. Pokud kytkám ve váze každý den měníte vodu a vázu dostatečně promyjete, bude váza čistá, její stěny nebudou pokryty mazlavým povrchem, voda ve váze nebude zkažená a tím pádem nebude ani zapáchat.

Obdobné je to s hydromasážní vanou, akorát k ní vám prodejci dají ještě speciální čisticí prostředek na trysky (alias vázičky s vodou). Vždy když vodu z hydromasážní vany vypustíte, její zbytková část ulpí v tryskách. Stejně jako v případě vázy, i v tryskách se tato stojatá voda začne přirozeně kazit a pokrývat stěny trysek mazlavým povrchem.

Pokud vanu nenapouštíte každý den, zbývá spolehnout se na čisticí prostředek, který by měl tvorbu mazu eliminovat. Jenže – ani čisticí prostředek vnitřek trysek nevysuší a zbytková voda zde zůstane. A tak stále dokola.

4 důvody nespokojenosti s hydromasážní vanou

V internetových diskusích se objevují:

1. Po zapnutí trysek z nich někdy vyletí nečistota. Koupel s kusy „špíny“ pak není zrovna to, co bychom od „wellness v koupelně“ čekali.

Hydromasážní vana – zdroj obrázku: http://www.stavebnictvi3000.cz/

Jistěže. Nejsou-li trysky často pouštěny (třeba i každý druhý den), zbytková stojatá voda se v nich začne kazit. Po napuštění vody a zapnutí trysek pak vyletí „chuchvalce“ nečistot do napuštěné vany. A protože ta nemá vlastní filtrační systém, nečistot se zbavíte jedině ručně (vylovíte je z vody) nebo vodu vypustíte a napustíte novou. Což leze do peněz i do času. Nečistotám v tryskách byste se měli značně ubránit používáním čisticího prostředku, nicméně ani ten vodu v tryskách nevysuší.

Srovnání s vířivkou: Voda ve vířivce zůstává stabilně napuštěna, obdobně jako v bazénu. Vypouští se pouze jednou za čas, v závislosti na četnosti vašich koupelí, počtu koupajících a dodržování určitých zásad (do vířivky byste nikdy neměli jít namazaní opalovacími ani jinými krémy). K udržení kvality vody ve vířivce dopomáhá chemie (např. chlorové tablety). Troufám si tvrdit, že v 99 % případů vám tu z trysek žádné nečistoty nevyskočí, protože zkrátka nemohou – trysky jsou stabilně pod hladinou „čisté“ vody. Zbývající 1 % případů padne na první napuštění po zazimování vířivky. Provoz vířivky je celoroční, nicméně máte-li ji umístěnou někde na chatě kde se pohybujete jen v sezónně, nic vám nebrání vířivku zazimovat (voda se vypustí a všechny trysky se vyfoukají bazénovým vysoušečem). Při prvním napuštění po zazimování se pak může stát, že i přes vysušení trysek v nich nějaké nečistoty vznikly. S těmi si však hravě poradí filtrační mechanismus, který je do sebe nasaje (filtr můžete vyčistit kdykoliv) a vám zůstane jen křišťálově čistá voda ke koupeli.

2. Hydromasážní vana zapáchá

Pokud ji často nenapouštíte a neošetřujete trysky čisticím prostředkem, zbytková voda v tryskách se zkazí.

3. Do trysek nalezl hmyz a nakladl tam vajíčka

K tomu asi není co dodat, byť se snad jedná o extrémní případ. Více naleznete v diskusi zde. Něco takového se však může stát i v odtoku umyvadla či dřezu. U nich je akorát náprava jednodušší – odpad stačí odmontovat a vyčistit jej. U trysek je to složitější.

Srovnání s vířivkou: Trysky jsou stabilně pod hladinou vody, není tedy možné, že by do nich něco nakladlo vajíčka. Navíc je celá vířivka mimo čas vaší koupele zakryta izolačním termokrytem.

4. Vysoká spotřeba vody

Čím častěji budou trysky v provozu, tím častěji dojde k napuštění celé vany. Trysky nelze pouštět „nasucho“, došlo by k poškození mechanismu. Záleží tedy na vás, jak často se budete koupat.

Srovnání s vířivkou: Ve vířivce je napuštěné vody nepochybně více (běžně 1000-1500 l), nicméně pokud ji užíváte s rozmyslem (obzvláště do ní nevstupujete namazaní krémy), voda vydrží čistá po mnoho týdnů (čemuž značně pomáhá již zmiňovaná chemie).

Hydromasážní vana – zdroj obrázku: http://www.vykupto.cz/

Diskuse na téma hydromasážních van:

A úplně na závěr ještě jedno srovnání hydromasážní vany a vířivky. Do vířivky byste neměli chodit namazaní krémy, neboť mastnotu filtry nezachytí. Pokud se do vody mastnota nezanese, neulpí ve větší míře ani na tryskách. Do hydromasážní vany člověk zřejmě nebude chodit úplně čistý, bude se tu chtít pořádně umýt, nejen si užít relaxaci. Jenže smyté nečistoty mohou zanést trysky – a to i v případě, že se ve vaně „jen“ sprchujete. A jsme znovu u očisty vany a používání trysek… Nicméně i vířivky, které tu v porovnání s hydromasážními vanami často zmiňuji, mají své zápory. Pokud vás zajímají, o našich osobních zkušenostech si můžete počíst zde.

Pomohl vám tento článek? Sdílení potěší.

Sdílet: