Přehnané dekorace

Také jste si toho všimli? Na fotografiích interiérů se poměrně často objevují smysl a praktičnost postrádající dekorace. Mnohé z nich sem byly umístěny jen z důvodu „pěkné“ fotky bez jakéhokoli dalšího hlubšího významu. Jiné působí úsměvně a některé dokonce nebezpečně. Bohužel, i takové je (přehnané) dekorování.

Pojďme se podívat, kam až hon za dosažením té „správné“ atmosféry (či lajků na sociálních sítích) může zajít.


Plédy a šály rádoby ležérně přehozené přes postel, pohovku či taburetku. Případě přes jinou část nábytku, kde byste jejich výskyt nečekali. K čemu slouží? Často jen k barevnému dozdobení interiéru a navození pocitu jakési zabydlenosti – jinými slovy: mají navodit zdání, jakoby tu před chvílí někdo prošel a zcela náhodou upustil pléd v té správné barvě na to „správné“ místo a zanechal jej tam. Nejspíš si jich všimnete na fotografiích stroze zařízených interiérů. Zkuste si z každého snímku odmyslet všechny nepotřebné věci. Co zbude?

Polštáře kam se podíváš. Polštáře jsou bezva věc. Barevně doladí co budete chtít, navíc jsou pohodlné a praktické. Jen se to s nimi (jako se vším) nesmí přehánět. Pohovka je od slova „pohovět si“, proto je-li po celé své ploše zaskládaná polštáři, nepotěší zřejmě nikoho. Kromě designérky.

Květináče postavené na stohu knih. A to celé nejlépe umístěné na nočním stolku nebo na odkládacím stolku vedle pohovky. Zkrátka pěkně při ruce. Hm. Jedna taková realizace je v současnosti k vidění také na kanálu FLN v mini designérské vložce mezi pořady. No jo, kdo by v dnešní době trávil čas četbou papírových knih, že? Máme přece ty elektronické. Než je vyhodit do koše, někdo je použije alespoň pod květináč.

Drátěné klece, dřevěné desky, plechové konvičky na mléko a další nezbytnosti postavené u nočních stolků, komod, příručních stolů či pohovek. A nejlépe ještě „prakticky“ naskládané přes sebe, ať to v místnosti vypadá „zabydleněji“.

Zapálené svíčky v těsné blízkosti hořlavých materiálů.

Rostliny v květináčích postavené přímo uprostřed stolu. Někdy to vypadá jakoby rostliny a ostatní dekorativní předměty jen čekaly, kdy jim přisunete židli a ony u stolu ožijí. Pro lidské bytosti tu jaksi není místo. Jinou skupinu tvoří květináče s rostlinami (dokonce i kaktusy) umístěné přímo na nočních stolcích. Takže až se rozespalí natáhnete po vypínači stolní lampičky, možná zaboříte ruku do hlíny. A možná svůj květináč i shodíte na zem. No a když vám do hlíny nakladou vajíčka malé mušky, bude to opravdu příjemné usínání.


Dekorace jsou skvělá věc, pokud je děláte opravdu s rozmyslem. Nejlépe vyzní jen ty, které jsou praktické a funkční. Pokud se tedy do dekorování pustíte, zamyslete se, proč tu kterou dekoraci vlastně děláte a jestli nebude dobrá „leda tak pro fotku“. A jestli ji zamýšlíte vytvořit opravdu jen pro zmáčknutí spouště, než ji dáte na sociální sítě, raději k ní připište svůj příběh. Jinak hrozí, že vaše fotografie zůstane tak trochu nepochopena…

Sdílet: