Kácení stromů v místě stavby

Abychom mohli vůbec uvažovat o stavbě, bylo potřeba naši stavební parcelu vyčistit. Alespoň z části. Rostly tu staré ovocné stromy, několik náletových dřevin a keřů šeříku (ten byl opravdu krásný, ale co naplat, musel pryč – v jeho místech měla být terasa s venkovní kuchyní). Stromů nám bylo líto, ale beztak už byly v docela špatném stavu. Zachovali jsme je jen na okrajích pozemku, kde tvoří jakési větrolamy a přispívají k příjemnému dojmu. V budoucnu budeme muset nejspíš nějak „vyřešit“ i je, ale na to je zatím času dost. Až bude postaveno, máme v plánu vysadit stromy nové (ideálně už vzrostlé, ale to záleží na financích).

Pohled na parcelu před kácením:

Kácet stromy chodil můj muž. Byl na to úplně sám. Zkušenosti měl z „dob svého mládí“, kdy jich několik porazil se svým tátou. I tak jsem doma trnula, zda se ve zdraví navrátí. Neměli jsme ale nikoho, komu bychom mohli svěřit hlídání potomka, a tak nezbylo než doufat, že to dobře dopadne. Zakoupili jsme potřebné vybavení – křovinořez, motorovou řetězovou pilu, klín a lano na „stahování“ stromů a chybět nemohl ani rýč s lopatou na dolování pařezů.

Jelikož si muž neznačil, kolik stromů nakonec padlo, přesné číslo tu uvést nemohu. Přes 10 jich bylo určitě. Pracoval na nich průběžně na podzim 2016 a v zimě 2017. Pokácené kmeny rozřezával a dřevo vynášel do horní část pozemku, k lesu, pro budoucí využití. Nakonec nám dost pomohl šikovný bagrista, který nám dělal výkopy inženýrských sítí. Velké kusy dřeva zavezl nahoru na pozemek a bagrem vytrhl i větší pařez. Také ten máme schovaný (resp. ponechaný silám přírody).

A tady je výsledek:

Kolik nás to stálo?

Křovinořez VeGa 430PRO 4 290 Kč
Motorová řetězová pila Riwall 3 999 Kč
Rýč a lopata 330 Kč
Lano a klín na kácení stromů apod. 700 Kč
SUMA 9 319 Kč

Co se prostoru týče, stavbě už nic viditelného nebránilo. Až na ty neskutečné průtahy se stavebním povolením… Ale o tom zase příště, až k sepsání naberu sil.

Sdílet: