Místa pod oknem určená k sezení (anglicky window seat) mě vždycky dokázala uchvátit. Vyhlížet z okna pohodlně usazená co nejblíže skla, opřená o nějaký ten polštářek a nejlépe ještě s knížkou v ruce, je dlouho můj malý-velký sen. A zároveň zlomek z toho, co bych si ve vlastním domě přála mít (a snad jednou i budu, i když to ukáže až vytoužené stavební povolení 🙂 ). Tady je několik inspirací v rustikálním i modernějším stylu, které nás při plánování domu nejvíce oslovily. Třeba se zalíbí i vám.
Když jsem plánovala naše místo pod oknem, sestavila jsem si takový seznam, který mi následně pomohl při rozhodování, jak window seat zrealizovat:
- Mělo by směřovat buď do nejkrásnější části zahrady s tím nejlepším výhledem nebo tam, kde bude jednou umístěn nějaký vizuálně hodně zajímavý prvek (romantické zákoutí, fontánka, krásný strom, nápadům se meze nekladou…).
- Boky, kde se člověk opírá, řešit jako plné stěny (nikoliv jako knihovny – ty budou nejspíše méně pohodlné i pod sebepevnějším polštářem, navíc překryté polštářem jsou stejně k ničemu).
- Po bocích nad window seat umístit polohovatelnou lampičku (super na čtení po večerech a v zimě!).
- Výška window seat cca 450-480 mm nebo vyšší (záleží na výšce postavy, sami si zkuste, jaká výška sedu je pro vás nejpohodlnější).
- Povrch window seat řešit jako pevnou desku + něco měkkého pro pohodlné sezení: matračka, příjemné koberečky, polštáře (veškeré textilie nezapomeňte sladit a vizuálně propojit se zbytkem místnosti).
- Pod window seat je možné umístit radiátor (v tom případě vytvořte průduchy do podokenního sedadla, aby teplý vzduch mohl stoupat vzhůru).
- Místo pod sedadlem lze řešit jako úložný prostor.
- Myslet na závěs kolem oken – měl by překrývat window seat a zároveň by neměl chytnout od žáru krbu, bude-li umístěn blízko.
A pokud stejně jako já sníte o krásném a pohodlném výhledu z okna vašeho domova, přeji zdařilý přerod myšlenky ve skutečnost :-).