Mí tři pomocníci s úklidem

Uklízení zrovna nepatří mezi mé oblíbené činnosti, ale co naplat, nevyhnu se mu. Protože mám ráda čistě upravenou domácnost a zároveň se při očistných pracích nechci fyzicky sedřít, pomáhám si, jak mohu (paní na úklid v mém repertoáru zatím nefiguruje). Osvědčily se mi 2 výdobytky moderní doby a 1 návrat ke starým časům. Pokud začínáte rozmýšlet, co komu pořídit na Vánoce nebo narozeniny, třeba vám můj seznam praktických udělátek přijde vhod.

Ruční vysavač Rapido

Můj každodenní společník je ruční vysavač Rapido od Electroluxu. Troufám si tvrdit, že s ním je naše domácnost čistější než kdykoliv dřív. Díky němu se totiž nemusím co chvíli tahat s těžkým „kobercovým“ vysavačem, což bych beztak až tak často nedělala. Ruční vysavač hravě pohltí všechny drobky na stole i pod stolem, dokonce i na dětském oblečení. Poradí si s chlupy a vlasy na kuchyňském linoleu a občas zaboduje i v huňatém koberci. I když má dost silný tah a pomáhal nám i při vrtání (držela jsem ho pod vrtákem), ideální je na úklid drobných nečistot na hůře přístupných místech nebo na vygruntování interiéru auta. Rapido je bezpytlíkový, stačí jej otevřít, nečistoty vyklepat do odpadkového koše, vnitřek vymýt a je hotovo.

Naše verze Rapida si neporadí akorát s vodou, ale to nám vrásky nedělá. Jako negativum vnímám jeho nabíjení – rukojeť vysavače je třeba vložit do elektrického nástavce. Pokud ale nástavec není přišroubován na stěně, nýbrž položen na zemi (jako máme my), hůře se do něj trefuje. Rapido jsme před rokem pořídili také jako dárek mé mamince, která jej používá stejně ráda a často jako já.

Různé typy ručních vysavačů najdete třeba na Heureka.cz.

Robotický vysavač Roomba

Sice jej nemáme přímo my, ale koupili jsme jej před 8 lety mé mamince. Dostala ho tehdy pod stromeček. Od té doby je robotický vysavač jejím miláčkem. Díky němu už prakticky nepoužívá svůj velký těžký „kobercový“ lux, se kterým – ač je moderní – se člověk nadře bezpochyby více než s iRobotem, na kterém stačí zmáčknout tlačítko a jednou za čas ho vyčistit. V roce 2010, kdy jsme jej pořizovali, ještě nebylo k sehnání tolik modelů jako je tomu dnes. Nicméně i po těch letech funguje náš iRobot Roomba 555 stále bez chyby (akorát jsme mu v roce 2014 kupovali novou baterii).

Negativum tohoto vysavače neznáme (snad jen, že se nedostane na málo přístupná místa, jako třeba výše zmíněný Rapido). Námi zakoupená verze si neporadí s vodou, ale to nám nevadí. Sám bez cizí pomoci vysaje celý pokoj. Novější verze má na spodní straně senzory, kterými zmapuje volný prostor před sebou a nespadne tak ani ze schodů (moje maminka schody nemá). Přístup do nechtěných míst je možné omezit zarážkou, přes kterou iRobot neprojede. Součástí balení je i „pelíšek“ pro robotického mazlíka: dokovací stanice s integrovaným adaptérem. Nechcete-li tedy ručně luxovat, pořiďte si iRobot Roomba, zvládne to za vás.

Různé typy této péřové prachovky najdete třeba na Heureka.cz.

Péřová prachovka z pštrosího peří

Tuto vychytávku mi poradila kolegyně z práce (za což jí ještě dodatečně děkuji). Původně se mi do nákupu moc nechtělo. Ze svého dětství si pamatuji plastovou tyčku obalenou barevnými antistatickými plastovými vlákny, se kterou má babička utírala prach. Nebyla sice úplně marná, ale nakonec jsme se jí zbavili. Oproti této až „kolotočářské“ umělé prachovce je pštrosí prachovka elegantní a přírodní – a já jsem ráda, že ji mám. Není sice všelékem na každý prachový poprašek, utírání prachu v poličkách plných serepetiček nebo na hůře přístupných místech s ní ale není takový problém jako dříve. A třeba na televizi setře prach důkladněji než látková prachovka.

Prachovku z pravého pštrosího peří jsme zakoupili na delší dřevěné tyčce, díky čemuž mohu utírat prach z lustrů nebo třeba z tapety. V ruce navíc vypadá přeci jen nonšalantněji (lze-li to o prachovce tvrdit), než obyčejná útěrka na prach.

Různé typy této péřové prachovky najdete třeba na Heureka.cz.

Sdílet: