Proč mám ráda stropní trámy? A jak vypadají ty falešné?

Trámy poskytují perfektní způsob, jak zkrášlit a vizuálně zaplnit prázdný strop bez montáže stropních podhledů. Jedná se o prvek, který zvládne nazdobit drtivou většinu interiérů. Sluší dokonce i těm minimalisticky pojatým a kupodivu s nimi nepochybíte ani v paneláku (o tom, jak se právě sem trámy dostanou, se dočtete dále 😉 ). Jediné dva styly, ke kterým mi trámy nesedí, jsou ultra moderní (high-tech) a loftový. Do nich trámy nějak nepasují.

K čemu jsou ty stropní trámy vlastně dobré?

Dříve plnily svou základní funkci – podpíraly strop. Jakousi druhořadou přidanou hodnotou bylo, že jej zároveň i zdobily. Doba ale pokročila, a s moderními způsoby výstaveb jich už není zapotřebí tolik, jako dříve. Jejich funkce se posunula od nosné k dekorativní. Ruku v ruce s tím přišly na trh falešné trámy. Některé jsou přitom vyvedené opravdu věrně. I když sama preferuji spíše „pravé“ věci před „napodobeninami“, u falešných trámů dělám malou výjimku…

Však se podívejte, jak krásně může strop s přiznanými trámy vypadat.

 

Falešné trámy – co to vlastně je?

Jsou to uměle vyrobené trámy (ať již z lepených dřevěných desek nebo polyuretanu) nebo trámy z masivu, avšak vkládané do staveb pouze dodatečně, z dekorativních účelů.

Oba typy těchto dekorací, nejsou vůbec k zahození. Kromě toho, že stropu dodají trochu nonšalance, mají i jednu velmi praktickou vlastnost:

  • dokáží skrýt nepěkné spáry na stropě (třeba v místě spoje dvou panelů) a
  • můžete jimi vést elektrické kabely bez toho, abyste rozvrtali strop nebo konstruovali technicky komplikovanější stropní podhled.

Stropní trámy z polyuretanu (PU)

Právě s nimi máme osobní zkušenost. Pořídili jsme si je v hobymarketu, kde mě zaujaly z jednoho prostého důvodu. Vypadaly jako pravé. Dokonce jsem před nimi i váhala, zda fakt nejsou… Od pravých je nakonec nerozeznal ani náš stolař, který nám přišel vsazovat interiérové dveře (to už byly trámy na stropě). Přišel, kouká na ně a říká něco jako „Téda, to muselo dát pěknou práci je takhle vyrobit, z jakého dřeva jsou?“ Ha ha. Jenže žádné dřevo, ale PU. Načež jsem se dozvěděla, že on sám dřevěné falešné trámy vyrábí, ale prý „takhle hezky nevypadají“. Nakonec mě ještě požádal o kus odřezku s tím, že se ty svoje pokusí vylepšit, aby se těm z PU víc podobaly 🙂 .

No, tohle neberte jako reklamu na umělé trámy z PU, spíše jako vysvětlení, proč jsem je zvolila i přes to, že preferuji „pravé“ před „nepravým“ (pokud tím tedy nějak neubližuji přírodě atd.)

Nicméně, trámy z PU mají ještě další dobré vlastnosti, díky kterým je zatím považuji za nejlepší řešení, chcete-li mít falešné trámy v paneláku:

  • Jsou velmi lehké. Nezatíží tak konstrukci stropu a můžete je přilepit Mamutem (toto lepidlo se nám nejvíce osvědčilo).
  • Dobře se jimi vedou elektrické kabely. Uvnitř nich je dutina kterou nemusíte nijak „tvořit“.
  • Snadno se řezají. Postačí k tomu kuchyňský nůž.

O tom, jak trámy z PU efektivně dostat na strop (ono to totiž není až tak easy, jak to ze začátku vypadalo…) se dočtete v článku „Jak dát na strop trámy z PU – tipy a zkušenosti„.

Lepené dřevěné trámy

O tom, že stačí 4 desky k tomu, abyste si sami sestrojili a instalovali stropní trám, mají pěkný fotonávod na Stavíme si domeček.cz:

Jak vyrobit falešné trámy?

Nápad se mi líbí, jen si nejsem jistá, jestli při bližším pohledu nejsou vidět ty lepené spoje. Přeci jenom, dům, dřevo i lepidlo v čase pracují, docela by mě zajímalo, jak tyto lepené dřevěné trámy vypadají po letech. Možná je ale stačí čas od času důkladně natřít 🙂 .

Stropní trámy z masivu

Ty falešné by měly být od pravých k nerozeznání. Stejně jako ony jsou totiž z masivního dřeva. Po jejich instalaci těžko poznáte, zda je trám opravdu nosný nebo je tam jaksi dodatečně a vůbec by tam být nemusel. Anebo, zda má uvnitř sebe vydlabanou dutinu pro vedení elektrických kabelů. Akorát… někdy vídávám „kiksy“ jakože trám prochází přesně středem krbového komína (jako vážně? 🙂 ) apod. Raději si na takové dejte pozor…

Trámy z masivu považuji vůbec za nejkrásnější. Dřevo je holt dřevo…

Zajímavé odkazy na stavby s masivními trámy:

A inspiraci na závěr – stropní trávy v moderněji laděných interiérech.

 

Jak se vám líbí? Pokud jo, klidně sdílejte.

Sdílet: