Znáte vertikální zahrady?

Jak by se vám líbily travinami obrostlé stěny domu nebo stěna obývacího pokoje porostlá kapradinami? Pokud máte rádi zeleň a chtěli byste ji vnést i do běžně nepřístupných míst – třeba na vertikální nebo velmi strmé plochy, je tu řešení v podobě tzv. vertikální zahrady. Jedná se o svislou plochu osázenou zelení.

Rostliny jsou vsazeny buď do hlíny nasypané do zavěšených polic či umístěné v kapsách (pytlích) zavěšených na stěně. Jiné řešení nabízejí vertikální zahrady s rohožemi. Jejich životnost je však nízká (max. 5 let) a jejich obnova obtížná. Nejrobustnější (a zpravidla nejdražší) řešení skýtá výsadba rostlin do modulů s vhodnou výživou místo klasického substrátu.

 

Mně se nejvíce líbí mechové vertikální zahrady, které lze instalovat i do interiérů. Na jejich výrobu se používá pravý přírodní mech, který je za pomocí konzervační látky stabilizován, čímž prý po mnoho let vypadá jako „živý“ (škoda, že není). Nesmí se zalévat, nemá být vystaven slunečním paprskům a nelze jej instalovat do prostor s vysokou vlhkostí.

 

Máte s vertikální zahradou vlastní zkušenost? Jak dlouho vám vydržela?

Sdílet: