Vířivka, bazén nebo koupací jezírko?

Pokud uvažujete, jak se na své zahradě koupat (a nejen na zahradě, ale v případě vnitřních řešení i v domě), zřejmě se rozhodujete mezi 3 možnostmi:

  • vířivá vana (vířivka),
  • bazén nebo
  • koupací jezírko.

Jestli zrovna nefandíte koupím za pár korun (kdo by je nechtěl, pokud by se dlouhodobě vyplatily a přinesly kýžený užitek, že? Ale ruku na srdce – zrovna u vířivek, bazénů a koupacích jezírek to myslím dvakrát neplatí – viz všelijaké pidi nafukovací vířivky, ve kterých vám voda sahá sotva po prsa, mini bazénky a jezírka, kde si všeho všudy ochladíte leda tak nohy). Takže, pokud se rádi podíváte na prostornější řešení, tady je pár tipů:

Venkovní vířivky

Některé realizace vypadají velmi efektně, ale hodí se spíše do tropů a subtropů. U nás byste se bez kvalitního termokrytu, který zabraňuje úniku tepla z vodní hladiny, nedoplatili. Přitom samozřejmě platí, že čím kvalitnější izolaci vířivka má (a nejedná se jen o termokryt), tím méně zaplatíte na elektřině. Venkovní vířivky jsou určené pro celoroční provoz a voda je v nich stále nahřívána na vámi požadovanou teplotu (mimo letní období třeba na příjemných 38-39°C). Právě proto je schopnost držet teplo pro venkovní vířivky zásadní.

Od provedené izolace, objemu, funkcí a výšky vířivky (ale také značky) je odvozena cena. Ty nejlevnější pořídíte kolem 100.000 Kč (týká se nenafukovacích variant, ty jsou k mání již kolem 10.000 Kč), výjimkou ovšem nejsou ani krásky za 500.000 Kč a výše.

Pokud máte dostatek prostoru (a bezpochyby i financí), můžete si pořídit luxusní řešení 2v1 – tedy vířivou vanu s bazénem. Modelům této kategorie se říká „swimspa„. I zde máte na výběr varianty spojené (vířivý bazén s protiproudem) a oddělené (samostatný bazén a samostatnou vířivku v rámci jednoho modelu).

Swim Spa – zdroj obrázku: https://www.virive-vany-bazeny.cz/

Protože jsme sami venkovní vířivku měli (no vlastně dvě…), můžete se těšit na (doufám, že přínosné) články na téma výběru, stavební připravenosti, péče o vodu a zazimování vířivky. A na řadu dalších osobních zkušeností 🙂 .

Bazény (a kombinace vířivky a bazénu)

Uvažujete-li o pořízení bazénu, zkuste zvážit variantu vlastního vybudování. Nemám tím na mysli přímo svépomocí, ale vlastní návrh bazénu, jeho vybetonování, okachlíkování… místo zakoupení klasické bazénové skořepiny. Nejlépe tak docílíte realizace odpovídající povaze vašeho domu, terasy a zahrady. Např. pokud vám zahradu krášlí pěkné solitérní kameny, nic vám nebrání včlenit je také do návrhu bazénu a propojit v něm moderní tvar s přírodním aspektem. A tak podobně.

Koupací jezírka

Populární řešení chcete-li být blíže přírodě a zároveň nechcete obyčejný bazén. Pokud jsou koupací jezírka dobře navržená (jsou výsledkem kvalitního architektonického návrhu), dobře vybudovaná a navíc udržovaná, jsou nepochybně perlou zahrady. Nicméně ne každý disponuje takovými prostředky, aby tohoto dosáhl. Líbí se mi, jak uvažují o přírodním zahradním koupališti v ateliéru Flera. Pokud zahradní jezírko plánujete, třeba vás zaujme, co o něm píší.

Zajímavým, i když ne zrovna levným řešením je vybudování kamenného jezírko-bazénu. Pokud máte rádi kámen, jedná se o efektní možnost, jak mít krásně čistou bazénovou vodu s přírodním efektem (viz první obrázek v této galerii). Více o tomto způsobu realizace naleznete třeba zde.

K jakému řešení koupání v zahradě inklinujete vy?

Sdílet: