Žádné plasty. Díky nákupu on-line máme živý vánoční stromek doma

Jedle kavkazská ze stromkyonline.cz loňské Vánoce

Bylo mi nějakých 10 nebo 12 let, když jsme si pořídily krásný umělý vánoční strom a kdy pro nás (coby samotné ženy v domácnosti) skončila éra předvánočního shánění jehličnanů a jejich tahání do patra v paneláku. O pracném ořezávání stromového kmínku tak, aby se vešel do stojanu, ani nemluvě. Vánoční strom z plastu, který jsme si koupily, byl na svou dobu exkluzivní (a vlastně stále je): vysoký, věrně vyvedený, stříbrný smrk. Dodnes ho moje maminka o Vánocích zdobí a já se na něj rok co rok těším, jako malá.

Vzhledem k tomu, že i můj muž byl z domu zvyklý na umělý stromek, pořídili jsme si hned na první společné Vánoce jeden takový i my. Našemu stromečku chyběla akorát vůně pravého jehličí a při bližším pohledu i trocha toho pravého vzhledu. Celkově jsme ale byli spokojení – stromeček jen stačilo vytáhnout z pytle a bylo to – takřka bez práce. Takhle by to šlo zřejmě dosud, kdyby můj muž – inovátor – nepřišel s myšlenkou zakoupení živého vánočního stromku.

Abych řekla pravdu, živý stromek v obýváku jsem si po všech těch letech ani nedokázala představit. Myšlenky se mi okamžitě stáčely k nespokojenosti mé babičky pachtící se kdysi dávno s těžkým smrčkem, k padajícímu jehličí (které by naše batole jistě hned ochutnávalo) a k utrpení mé maminky při umísťování stromku do stojanu…. Ale vzhledem k tomu, že můj muž je efektivní optimalizátor, všechny mé obavy vyřešil rovnou od PC: objednal stromek on-line a bez nadsázky nám zajistil ty nejkouzelnější „pravé“ Vánoce, na které vzpomínám.

To bylo před 4 lety – a od té doby nakupujeme stromek přes internet.

Jak jste ten stromek nakoupili? A jak jste si ho vybrali? No… On-line

Tuhle otázku nám už 4. rok položil řidič, který nám zabalený živý vánoční stromek přivezl až k paneláku. A zdaleka nebyl sám. Nákup živého stromu z pohodlí domova je u nás stále spíše zvláštností. Protože nám tahle služba udělala velkou radost, usnadnila život a ještě se postarala o up-grade našich zajetých vánočních kolejí, ráda se s vámi o ni podělím.

Živý vánoční strom vybíráme z nabídky na www.stromkyonline.cz. Tady si zvolíme:

  • typ stromku (jedle kavkazská, borovice černá, smrk pichlavý, smrk ztepilý),
  • jeho výšku (klidně i 4 metry)
  • a šířku.

Do několika hodin po ukončení objednávky přijdou na e-mail fotografie 2 skutečných stromků, které nejvíce vyhovovaly navoleným požadavkům. Po vybrání je stromek zabalen do plastového obalu a doručen na námi udanou adresu. Pak stačí dát stromek na balkón, plastový obal rozříznout (stromek ponechat jen v síťce – lépe se s ním pak manipuluje) a kmen položit do hrnce s vodou.

Z naší zkušenosti jsou stromky opravdu kvalitní (I. jakost), krásně rostlé a odpovídající zaslané fotografii. Také mají seříznutý kmínek, aby přesně pasoval do stojanu. Ten jsme si pro jistotu od stromkyonline.cz zakoupili před 4 lety také. Stromek jsme si zatím nechali doručit vždy v prvním prosincovém týdnu (ale rozváží až do Vánoc). Na balkóně nám bez problému vydržel. První rok jsme měli borovici černou a následující jedli kavkazskou. Loni nám bez známek opadávání vydržela v pokoji až do poloviny ledna.

vanoce-300x250-4.png

 

Třeba tenhle tip přijde vhod i vám. Stromky pocházejí ze speciálních plantáží v oblasti Beskyd a jejich pořízení tak nemá vliv na kácení českých lesů.

Sdílet: