Ráda bych se s vámi podělila o tip, který mě napadl už před lety a zatím jsem o něm nikde nečetla. Na internetu a v časopisech o bydlení se většinou dovídám o tom, jak zařizovat novostavbu od píky, případně jak dát novou podobu starému nábytku, pokud korunky na bankovním účtu začaly docházet.
Mně přijde ale mnohem zajímavější (a dlouhodobě finančně spořivější) přístup, kdy si nový dům částečně zařizuji dopředu. Je to takové malé „předzařízení“. Nemůže se mi pak stát, že bychom po nastěhování kvůli docházejícím financím žili prakticky v holobytě.
Co si můžete pořídit?
Je toho překvapivě hodně:
- Nábytek. Samozřejmě ne takový ten „přesně na míru“, ale jednotlivé, samostatně stojící/visící kusy. Může to být pohodlné křeslo, ale také komoda či skříň, které vás zaujmou. Ideálním adeptem na předzařízení je nábytek ve stylu retro, glamour, vintage, v selském či rustikálním, romantickém či provence, koloniálním a orientálním. Jedná se o styly vyznačující se samostatně stojícími kusy nábytku. Jejich obrovská výhoda je nadčasovost – vždy měly šarm a vždy jej budou mít. Navíc si je můžete pořídit i do bytu – a až se přestěhujete, vezmete je s sebou do domu. Jejich krása tím neutrpí a vaše peněženka nevykrvácí hned po přestěhování.
- Obrazy. I když se styl každého v čase vyvíjí, některé věci zůstávají stálé. Pokud víte, jaký druh maleb se vám líbí, můžete si jimi zařídit byt ještě před stěhováním do domu. Nemusí to být přitom žádné mistrné kusy. Přesto, pokud vás lákají originály (případně vyvedené reprodukce), zkuste Aukro – Výtvarné umění. Jednou za čas se tu dá objevit kousek, který stojí za to.
- Polštáře a dekorace. Ať už jste či nejste designově zaměřeni, každý zhruba ví, jaká barva se mu líbí. Do té pak zřejmě doladí zbytek interiéru. Pokud vás nějaké uchvátí, není důvod, abyste si je nepořídili už teď. A že po přestěhování bude takový polštářek už krapet použitý? Nemusí být – já jsem si např. některé nechala zabalené v igelitu a uskladněné za skříní, kde pěkně čekají na svou příležitost.
- Drobné zařizovací předměty jako jsou lampičky, mosazné sošky aj. doplňující současný interiér.
Pokud se tomuto přístupu podivujete, jsem si vědoma toho, že není pro každého. Jestliže se v zařizování příliš necítíte a nebaví vás – nebo pokud nevíte, co se vám bude líbit zítra, vyznáváte úsporný minimalismus (co nejméně nábytku a když už, přesně na míru), anebo nejste s partnerem v otázce designu zrovna zajedno, tenhle způsob vám asi nesedne.
Jestli ale máte svůj styl, se kterým váš partner souzní, otevírá se vám zajímavá možnost, jak při zařizování ušetřit a udělat si radost. Např. já mám u takového předzařízení radost rovnou dvojnásobnou. Poprvé, že mám v bytě už nyní věci, které se mi maximálně líbí (a nemusím čekat s jejich koupí na dobu, která ani přijít nemusí) a podruhé: mám zkrátka pocit, že jsem svému vysněnému domu zase o píď blíž.
Jak zařídit, aby předzařízení do nového interiéru sedlo?
Projekt domu můžete svému předzařízení přizpůsobit (to se týká spíše případů, kdy jste si toho pořídili opravdu hodně, třeba celou nábytkovou sestavu). Máte-li jen pár kousků, i typový projekt bez úprav je zřejmě pohodlně ustojí.
Druhá věc je, aby se věc do nového interiéru opravdu hodila – ale to už je na úvaze a estetickém cítění každého jednotlivě.
Vyplatí se to finančně?
Domnívám se, že ano. Ovšem pouze za předpokladu, že vyberete rozumně (a to tak, že opravdu danou věc nekoupíte 2x – jednou nyní do bytu a jednou pak do domu). Když si předmět pořídíte s takovouto vyhlídkou, můžete si do něj dovolit zainvestovat dokonce víc. A přitom vás pořízení vyjde zřejmě stále levněji než v případě dvojí koupě.
A jaké předzařízení jsme si tedy pořídili my?
Když jsme se po svatbě nastěhovali do prázdného bytu, potřebovali jsme jej něčím vybavit. A protože jsme věděli, že jednou budeme stavět a stěhovat se, nechtěli jsme nábytek pořizovat nadvakrát. Líbí se mi luxusně zařízené interiéry, a i když je lze s obdobným efektem pořídit i se znatelně nižším rozpočtem, neplatí to úplně vždy. Nakonec jsme se do nábytku rozhodli zainvestovat a pořídit si celomasivní kousky z indického akátu a palisandru v koloniálním stylu (jejich nevýhodou je, že jsou opravdu velmi těžké, takže stěhování bude zážitek).

A protože toho nábytku máme poměrně dost, svůj nový dům jsme si navrhovali částečně i s ohledem na něj. Ještě jsme ani nekopli, ale už teď vím, kde jednotlivé kousky (zhruba) budu mít.
A co vy, taky pořizujete něco předčasně?