Venkovní vířivka: naše zkušenosti s pořízením a užíváním

Uvažujete-li o koupi venkovní vířivky (či vnitřní), možná vám přijdou vhod osobní zkušenosti někoho, kdo si jednu (či dvě) již pořídil, naučil se ošetřovat kvalitu vody a zvládat celkovou údržbu. Sama po takových pátrám vždy, když přemýšlím nad koupí něčeho většího, dražšího. A to vířivé vany bezpochyby jsou. Jenže dobře popsané dojmy nalézám méně často, než bych si přála – vševědoucí Google mi předkládá spíš jen odosobněné marketingové texty. Takže, co s tím?

Chcete-li si sami udělat obrázek, zda vás venkovní vířivka bude bavit, jaké parametry jsou pro její výběr klíčové a co navíc vás ke katalogové ceně bude stát, sepsala jsem naše zkušenosti. Do domku manželových rodičů jsme venkovní vířivky pořizovali rovnou 2. Nejprve jednu (o rozměrech 2 x 2 m, objemu 1 000 l a výšce 0,85 m), kterou jsme posléze v rámci reklamace a doplatku vyměnili za druhou, větší a prostornější (o rozměrech 2,28 x 2,28 m, objemu 1 500 l a výšce 0,92 m). Máme tedy s čím porovnávat.

 

S místem pro venkovní vířivku počítáme i na terase našeho plánovaného domu. I když se nějaké zápory najdou, asi jako u všeho, naše dojmy jsou spíše pozitivní.

Co od venkovní vířivky vlastně čekat?

V článku „Vířivka, bazén nebo koupací jezírko?“ jsem zmiňovala, že venkovní vířivky jsou uzpůsobeny pro celoroční provoz. Jsou napojeny na zdroj elektrické energie a voda v nich je trvale nahřívána na vámi nastavenou teplotu. Aby vás účet za elektriku neomráčil, mají vířivky termokryt. Ten zabraňuje úniku tepla z vodní hladiny a zároveň brání pronikání nečistoty a slunečních paprsků. Když se chcete vykoupat, termokryt jednoduše sklopíte za vířivku a po koupeli jej na ni opět umístíte.

Celoroční provoz

Pokud vás vířivka bude bavit (jako nás), využijete ji opravdu po celý rok. My jsme ji nejvíce ocenili na jaře a na podzim. Vyhřívání vody přes zimu bylo také bezproblémové, ale v mínusových teplotách se nám do ní až tak nechtělo. I když ten pocit, kdy se kolem vás tichounce snáší sníh a vy vstoupíte do teplé vířivé koupele, je moooc fajn 🙂 . Příjemné je, máte-li vířivku umístěnou blízko vchodu do domu. V nepříznivém počasí nemusíte chodit přes polovinu zahrady (a v zimě roztřesení mrznout).

V létě postačí, když si teplotu vody navolíte nižší. Ale pozor – každá větší změna teploty vody mívá za následek také změnu pH (kyselosti) a tím pádem i zhoršení její kvality. Proto ji není výhodné co chvíli měnit. Pokud to uděláte, připravte se na to, že do druhého dne (nebo dvou) se vaše průzračně čistá voda změní na kalnou.

Kvalita vody ve vířivce

Vířivky jsou vybaveny filtrací. Kvalitní filtrační mechanismus dokáže udržet vodu průzračně čistou. Každá změna pH vody ale přispívá ke snížení kvality vody, proto je třeba pH kontrolovat a chemicky vyrovnávat. Péče o vodu je podobná jako u bazénu (akorát z vířivky nemusíte vybírat tolik nečistot). Samozřejmostí je jednou za čas vložit do vody tabulku chloru. Tímto způsobem udržíte nějakých 1 500 l průzračně čistých i přes dva měsíce (záleží ovšem také na četnosti vašich koupelí).

Problém, se kterým si neporadí ani sebekvalitnější filtrace, jsou pleťové a opalovací krémy, masti a líčidla. Jednou zapomenete a vstoupíte do vířivky namazaní a máte po vodě. Po hladině se začnou rozlézat mastné olejové skvrny a po zapnutí vířivých trysek se na bocích vířivky začne srážet nepěkný šlem. Přizvete-li ke koupeli své přátele, nezapomeňte je proto před vstupem do vířivky náležitě poučit 😉 a případně nahnat do sprchy. Nabízí se tedy otázka – dá se tomu nějak zabránit?

Vířivky s přepadem

Na trhu se postupně objevují vířivky s přepadem – tedy okrajem řešeným podobně, jak známe z veřejných bazénů. Ještě před pár lety, v době kdy jsme vířivky pořizovali my, byly ty s přepadem výsadou některých zdravotnických středisek – nyní jsou již běžně dostupné. Každý filtrační systém se vám mastnotou z krémů dříve či později zanese, vířivky s přepadem vás ovšem zbaví nepěkného šedého šlemu.

Vestavná vířivka s přepadem pro 10 osob – zdroj obrázku: https://www.virivkylevne.cz/

Podle čeho si vybrat vířivku?

Každý si potrpíme na něco jiného, ale troufnu si tvrdit, že pro spokojenost není vypovídající počet trysek ani sedadel. To, zda ve své vířivce budete opravdu rádi, závisí na objemu vířivky a výšce vodního sloupce nad sedadlem, na kterém budete nejčastěji sedávat. Takový parametr ovšem výrobci neuvádějí, proto vám bude muset stačit objem vířivky spolu s výškou vířivky. A právě výška je u vířivek jeden z parametrů odlišujících ty „levné“ od „dražších“. Není totiž nic příjemného nemoci si ponořit ramena (zejména je-li vzduch již chladnější).

Vícemístné vířivky mají sedadla umístěná v různé výšce. To proto, aby si vířivou koupel užili různě vysocí lidé. Jste-li vyšší postavy, nespokojte se s vířivkami vysokými méně než 0,9 m. Já i manžel jsme vysocí a naše první vířivka o výšce 0,85 m nám nebyla pohodlná. Odhadem se dá říci, že čím větší objem a výška vířivky, tím bude pohodlnější pro vyšší postavy. Měříte-li přes 190 cm, raději se porozhlédněte po vířivkách vyšších než 0,96 m. Za takové si však nejspíš připlatíte – patří totiž k těm nejdražším.

Mimochodem – mobilní (nafukovací) vířivky disponují nejčastěji výškou 0,6-0,7 m.

Rozmístění sedadel

Zda raději dvoumístnou nebo šestimístnou si každý vyhodnotí sám. Při výběru se zaměřte spíše na tvar a rozmístění sedadel. Vířivé vany bývají vybaveny sedadly a lehátky. My jsme vybírali pouze mezi lehátkovými typy a nejvíce využívaným místem bylo v naší vířivce právě lehátko. Pokud jste dlouzí, dejte si ale pozor na vířivky, které mají 2 lehátka proti sobě zároveň spojené nohama. Takové jsou podle nás méně pohodlné. Zkrátka, jste-li ve vířivce dva, buď bude mít nohy pohodlně natažen jeden nebo druhý z vás.

Počet čerpadel, audovizuální technika

Lépe vybavené vířivky disponují 2 a více hydromasážními čerpadly. Má-li vířivka pouze 1, intenzita proudu bývá pomocí přepínače dělena a přiváděna buď na jednu nebo druhou stranu vířivky. Pokud se vás koupe více, můžete proud přepínačem jedné polovině vany zcela odebrat a nahnat je do druhé poloviny. A právě to byl důvod reklamace naší první vířivky. Papírově měla mít 2 čerpadla, v reálu však měla jen jedno. Takže chcete-li si koupel pořádně užít ve více lidech, raději volte vířivky s více čerpadly.

I když je manžel filmový fanda a hudební fajnšmekr, na výsuvnou LED televizi zabudovanou do okraje vířivky jsme se dívali všehovšudy 2x, hudbu jsme si také nepouštěli. O mnoho krásnější bylo v tichosti relaxovat, poslouchat cvrlikání ptáků nebo si povídat.

Izolace kabinetu vířivky

Způsob provedení izolace kabinetu zásadně ovlivňuje spotřebu elektrické energie. Slušný prodejce by vám měl popravdě sdělit, zda je provedená izolace vhodná do vašich teplotních podmínek. Často bývá izolace provedena buď „zapěnováním“ spodku vany se všemi trubkami ústícími do trysek (dojde-li k poruše, je náročnější závadu najít) – takovou izolaci měly i naše vířivky. Na jih Moravy, kam jsme je pořizovali, to stačilo. Jiné mají kompletně zaizolované všechny boky.

Stavební připravenost a o kolik dráž vyjde pořízení nad katalogovou cenu?

Ne každý si uvědomuje, že koupě vířivky zdaleka není jen platba katalogové ceny…

I když jsou některé skořepiny vířivek samonosné, zpravidla je pod nimi nutné vybudovat základovou desku o únosnosti nějakých 800 kg/m2 či více. Přesné specifikace naleznete v příloze kupní smlouvy. Máte-li vířivku se samonosnou skořepinou, i tak bych pod ní základovou desku doporučovala. Napuštěná vana je extrémně těžká a nebude-li ležet na perfektně únosném povrchu (což dlažba v pískovém loži určitě není), začne se po čase v některém místě propadat – a jak asi víte, vodní hladina na vás každou nerovnost povrchu okamžitě prozradí 😉

K vířivce je třeba přivést elektrické napájení, opatřit je proudovým chráničem a samostatným jističem. Některé vířivky mají tzv. „fíčko“ integrované, ne všichni prodejci tuto skutečnost ale znají – např. nám tvrdili, že fíčko vířivka nemá. A nakonec jej měla. Navíc, není-li domovní elektroinstalace v dobré kondici, jedná se o záležitost, která vás může vyjít až na několik desítek tisíc korun. A když už jsme u té elektriky – dobré je rozmyslet si, zda k připravené ploše zavedete také venkovní osvětlení, které vám noční cestu k vířivce zpříjemní.

Další záležitostí je přesun vířivky na vámi určené místo. Možná se dozvíte až v kupní smlouvě, že i když máte „dopravu v ceně“, platí pouze za podmínky, že vytvoříte volný průchod zbavený veškerých terénních nerovností v šířce (a výšce – takže bacha na větve stromů) až několika metrů. Alespoň u nás tomu tak bylo. Protože jsme podmínku nesplnili (stromy, nerovná zahrada, příliš úzká branka), museli jsme připlatit 3.000 Kč za 20 minut práce 2 chlapů – stěhováků, kteří nám vířivku na místo dopravili (holt namakané příbuzenstvo tehdy chybělo 😉 ).

Shrnuto podtrženo, ke katalogové ceně počítejte s:

  • vybudováním základové desky (lze ji nechat i vybrousit, abyste minimalizovali vznik nerovností viditelných na vodní hladině) + povrchové úpravy (dlažba atd.),
  • přivedení elektrické energie, proudový chránič příp. revize elektroinstalace v domě.

Případně, ale ne nutně:

  • instalaci elektrického osvětlení u vířivky,
  • přestěhování vířivky na místo určení (někdy se používá jeřáb),
  • zakoupení schůdků k vířivce (ve stejném designu jako opláštění),
  • barový pult pro nápoje a občerstvení (někteří výrobci jej nabízejí ve vhodné velikosti a stejném designu jako opláštění),
  • vybudování přístřešku nad vířivkou.

Zvládnete-li vše svépomocí, náklady navíc budou jen za materiál. Necháte-li si vše udělat na klíč, možná i 50 tis. bude málo. Pokud vířivku vnesete do návrhu projektu domu, nepochybně tím trochu ušetříte oproti variantě „až pak“ (úspory z rozsahu). Ve variantě „až pak“ počítejte také s trochu „udusanou“ zahradou tam, kudy svůj náklad stěhováci ponesou.

Umístění vířivky, přístřešek nad ní

Velmi často jej vídávám na fotografiích, ať v podobě celodřevěného přístřešku nebo látkového stanu. Stínění je v létě určitě příjemné, sami s nějakým „umělým“ ale zatím nepočítáme. Při koupeli díky němu totiž neuvidíte hvězdy, což je (alespoň pro mě) úchvatná podívaná. Neumím si představit koupat se v noci pod přístřeškem a nemoci se dívat na hvězdnou nádheru nad sebou. To by byla velká škoda. Řešením by mohla být vysunovací pergola, ale u nás bude vířivka umístěna tak, že by jejímu zastínění asi nesloužila dokonale. Zatím mám stín vymyšlen vzrostlým stromem, který by jednou dával přirozený stín a nerušil pohled na hvězdy 🙂 .

Budu ráda, jestli jsem vám našimi zkušenostmi nějak pomohla. Další informace naleznete třeba tady.

Chcete-li ještě nějaký tip či radu, klidně napište do diskuse – když budu vědět, ráda odpovím. Krásný den.

Sdílet: