Vysazování stromů a keřů u hranic pozemků

Pokud si říkáte, že si na svém pozemku vysadíte, co budete a kde budete chtít, raději si přečtěte nový Občanský zákoník (Zákon č. 89/2012 Sb. v platném znění). To abyste nebyli rozčarováni. Než začnete spřádat plány, jaký strom či keř zasadíte v blízkosti sousedního pozemku, je dobré udělat si přehled, co zákon dovoluje a v čem vlastnické právo naopak omezuje.


§ 1013

Photo by Stas Ovsky on Unsplash

(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.

§ 1016

(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.

(3) Části jiných rostlin přesahující na sousední pozemek může soused odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení.

§ 1017

(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.


Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Dále byste neměli vysazovat žádné invazivní nepůvodní druhy, jejichž výskyt reguluje Nařízení EU č. 1143/2014 o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů. Na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky naleznete „unijní“ aktualizovaný seznam (nové invazivní druhy postupně přibývají).

Časem o nich plánuji sepsat další článek. Na „unijním“ seznamu totiž figurují pouze invazivní nepůvodní druhy v rámci celého území EU. Seznam neobsahuje všechny druhy problematické z pohledu České republiky.

 

 

 

Sdílet: